21 Temmuz 2013 Pazar

Güzel Bir Pazar Kahvaltısı; Kolay Tava Böreği Tarifim

21 Temmuz 2013 Pazar
Malzemeler
4 adet yufka (daha ufak bir tava kullanılacaksa 3 adetle de yapılabilir)
Lor
Maydanoz
Kırmızı Biber
Tuz
Sıvıyağ
2 yumurta
Süt
İlk olarak böreğimizin içi için lor peynirimize kıyılmış maydanoz ve bir tutam kırmızı biber ilave ediyoruz. Börek içimizin görüntüsü alt fotoğraftaki gibi oluyor :)

 Daha sonra başka bir kapta böreğimizin içi için kullanacağımız sosu hazırlıyoruz. Bu sosu hazırlamak için 1.5 çay bardağı sıvı yağı,2 yumurtayı ve 2 çay bardağı sütü karıştırıyoruz.
Ben böreğin yavan olmaması için sosun içine ve peynirli için içerisine az miktarda tuz atıyorum, sizde tercih edebilirsiniz.

 Genişçe bir tavanın dibini 1 yemek kaşığı kadar sıvı yağ ile yağladıktan sonra bütün bir yufkayı kenarları tavadan taşacak şekilde(üstteki resimde olduğu gibi) yayıyoruz. İlk kat olduğu için de tabanı bir yufkanın çeyreği ile destekliyoruz.

Daha sonra tabana hazırlamış olduğumuz börek sosundan eşit miktarda döküyoruz. Sosun üzerine ince bir kat peynirli iç serpiştiriyoruz.
 Peynirli iç koyduğumuz katın üzerine bir kat daha çeyrek yufka seriyoruz ve o yufka içinde aynı işlemleri uyguluyoruz. (önce börek sosu ardından da peynir içi serpiyoruz) Tüm yufkalar bitene kadar aynı işlemleri tekrar ediyoruz. Üst resimde de ciddiyetle börek yapan ben :))

 Son kata geldiğimizde yine sosumuzu döküyoruz ve bu defa peynirli iç serpmeden yufkanın tavadan arta kalan kısımlarını katlayarak kapatıyoruz. Ve üzerini de yine 1yemek kaşığı kadar yağ ile yağlıyoruz. Kısık ateşte kapağı kapalı olarak pişmeye bırakıyoruz. Bir 15-20dk sonra alt tarafı pişmiş oluyor. Fakat siz yine de bir 10 dk sonra kontrol edin derim ben çünkü koşullara göre pişmesi değişiklik gösterebilir.

 Alt kısmın piştiğinden emin olduktan sonra tavanın kapağı yardımı ile (kapaksız tava ise tepsi de kullanılabilir) böreğimizi ters çeviriyoruz ve bir 10-15 dk kadar da o tarafı pişiriyoruz.
 Böreğin piştiğinden emin olduktan sonra bir tepsinin üzerine kapatarak servise hazır hale getiriyoruz.
 Kişi sayısına göre büyük ya da küçük dilimlerle servis edebilirisiniz.
Afiyet olsun :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder