15 Kasım 2016 Salı

Günlük Hayatta Nelerden Tasarruf Edebiliriz? Boşa Yapılan Harcamalar & Birikim Yapma Yöntemleri

15 Kasım 2016 Salı
Evet üşenmedim yazdım, buyrun okuyun :)

Günlük hayatta her birimizin vazgeçemeyeceği lüks tüketimleri var, bununla birlikte gereksiz harcamalarla birleşen lüks tüketimlerimiz kişisel ekonomimize darbe vuran en büyük etken. Ne kadar para kazanıyor olusak olalım, kazandığımız parayı dengeli ve planlı bir şekilde kullandığımızda birikim yapmak her bütçe için mümkün. Burada sermaye piyasaları yürütücüsü vs. Sıfatıyla değil, son zamanlarda harcamalarına kafayı takmış bir vatandaş olarak günlük çıkarımlarımı paylaşmak istiyorum. Eğer kazandığım parayla birikim yapmayı bırak, kazandığımla günü bile kurtaramıyorum diyenlerdenseniz yazıda kendiniz için faydalı olacak noktalar bulacağınızdan eminim J Öncelikle şunu söylemek isterim ki, benim tasarruf anlayışım kendini eve kapa dışarı çıkma, para harcama demek yerine, harcamaların daha kontrollü yapılması ve gereksiz tüketimin engellenmesine yönelik. Zira tasarruf yapmak başka şey, sosyal ortamlardan, istek ve arzulardan kendini tamamen soyutlamak başka şey. Ne de olsa insan olmanın gerekliliği olarak tabii ki sahip olmak istediğimiz nesnelerin olması doğal. Özellikle biz kadınların. Burada en önemli nokta gereksiz harcamaların normalleştirilerek, günlük temel harcamalarız (sabit giderlerimiz) haline getirilmemesi gerektiği. Aslında bizim tasarruf yapmaktan kastımız bu gereksiz harcamaların mümkün olduğunca azaltılması ve oradan sağlanan karın daha çok arzu ettiğimiz bir amaç uğruna kullanımı için birikiminin sağlanması. Bu kötü alışkanlığımızdan kurtulup gereksiz tüketimi kıstığımızda aslında bireysel lükslerimizden kısmadan da birikim yapabileceğimizin bilincini kazanmış olacağız. (Umarım J) Bu alışkanlıktan kurtulabilmek adına kendimize sormamız gereken ilk soru başlıkta da görmüş olduğumuz “Günlük Hayatta Nelerden Tasarruf Edebiliriz?” sorusu. Haydi birlikte bu soruya kategoriler halinde yanıt arayalım.


ULAŞIM GİDERLERİ

Ulaşımda taksi yerine mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarına yönelmek Ankara gibi şehir içi ulaşımın berbat olduğu şehirlerde bazı durumlar için zor bir seçenek olsa da, imkanlar dahilinde kendimizi bu yönde motive etmemiz gerekiyor. Zira otomobillerin yakıt tüketimi, bakım masrafı, vergileri ve ek giderleri göz önüne alındığında inanılmaz büyük bir meblağın ulaşım giderlerine harcandığı görülebilir. Kısa mesafelerde ise yürüyüş tercih ederek hareketli olmayan günlük hayatımızı daha hareketli hale getirebiliriz.

Seyahat planlarınız için havayollarının erken indirimli tarifelerinden yararlanmayı ihmal etmeyin. Yurtdışı uçuşlarınız için ise Skyscanner, Aerobilet, Momondo vb. seyahat arama motorlarını tercih edip daha uygun uçak bileti alabilirsiniz. Yurtiçi seyahatleriniz içinse, bazı durumlarda indirimli bilet seçeneği araba ile seyahatten daha uyguna gelebilir.

Şehir içi karayolu seyahatlerinizde ürekli aynı turizm şirketini tercih etmeniz de uzun vadede o firmanın avantajların faydalanmanızı sağlayacaktır. Örneğin Pamukkale Turizm üyelerine her bilet alımında puan kanandırıp bu puanları bilete çevirttiği gibi, internet üzerinden bilet alımlarında da internet indirimi uygulamakta.

Aynı şekilde bir Seyahat & Tatil planınız varsa da otellerin erken rezervasyon avantajlarından faydalanmanız ciddi indirimler almanızı sağlayacaktır. Rezervasyonlar için Booking vb. siteleri kullanmanız aynı zamanda hem fiyat kıyaslama konusunda size kolaylık sağlar hem de zamandan tasarruf etmenize imkan verir. Özellikle yurtdışı seyahatlariniz için çok pratik ve güvenilir bir sitedir.

MUTFAK ALIŞVERİŞLERİ - YEME/ İÇME GİDERLERİ

Yeni evlenecek olup çeyiz düzenler bu madde özellikle size gelsin J Evde pişen yemeklerde emaye yerine çelik tencere kullanımının tercih edilmesi %35 daha fazla ısı tasarrufu sağlıyormuş bilginize.
Türk kültüründe ekmek çok tüketilir, hatta tüketilmese bile fazla fazla alınır. Ziyancılığın önlenmesi adına mümkün olduğunca tüketebileceğimiz miktarda ekmek alalım, bayatlayan ekmekleri de atmak yerine değerlendirme yoluna gidelim. Köfte olur, yumurtalı ekmek olur olur da olur yani.
Mümkün olan gıdaların düdüklü tencerde pişirilmesi pişirme süresini azaltacağından tasarruf imkanı sağlar. Nohutu pişirmeden önce karbonatla ovarsanız daha çabuk pişmesini sağlarsınız, buna benzer pişme süresini azaltan taktikler de uygulayabilirsiniz.

Market alışverişine mümkün olduğunca planlı, listeyle ve tok karna gitmek önemli. Bu sayede gerkesiz aburcuburlar almaz, anlık açlıkla alınmış gereksiz tüketimin önüne geçersiniz. Bu sayede kendinize de bir iyilik yaparak grekeksiz kalori almaktan kurtulursunuz. Bu arada market alışverişini mümkün olduğunca toplu yapmak, ufak çaplı ihtiyaçlar için mahalle bakkalarını kullanmakta yine sizi market ortamında gereksiz bulunmamanızı sağladığı için tasarrufa yönlendiriyor. Zira 1 ekmek almak için girilen marketten kesinlikle 1 ekmek alarak çıkılmadığı tecrübeyle sabit olmakla birlikte minimum market girdi çıktı bedeli 20 TL olarak tarafımca tespit edilmiştir. O nedenle napıyoruz marketlerden mümkün olduğunca uzak durup toplu alışveriş yapmaya, bunu da yaparken muhakkak liste hazırlamaya ve listenin dışına çıkmamaya özen gösteriyoruz.

Market alışverişlerinde özellikle bazı ürünlerde marketler arasında inanılmaz fiyat farkı olduğunu göz önünde bulundurarak fiyat araştırması yapın. Özellikle Zeytin yağı, tuvalet kağıdı vb. yekün tutacak alımlarınız için bu hususa dikkat etmekte fayda var.

Meyve ve sebze alımında ihtiyacınız kadar almak raf ömrü kısa olan bu ürünleri ziyan etmenizin önüne geçer. Bu tür ürünleri planlı bir şekilde maksimum 1 haftalık olarak almak bu ürünleri taze olarak tüketmek ve ziyan etmemek için faydalıdır.GİYİM / AKSESUAR/ KOZMETİK GİDERLERİ

İhtiyacım var mı? Etkili bir şekilde kullanabilecek miyim? Parasının karşılığını çıkaracak bir ürün mü? Bu başlık altında alışveriş yapacağımız zaman kendimize sormamız gereken sorular.
Kozmetik alışverişlerini indirimleri takip ederek yapmak, hediyeli ürünlerin büyüsüne kapılıp kullanmayacağımız ürünleri almamak yine bu başlık altında tasarruf etmenin en önemli konularından.
Giyisilerin yıkama talimatlarına uygun yıkanması, dolayısıyla kullanım ömürlerinin uzaması uzun vadede giyim konusunda yapacağınız harcamalarla birebir etkili. Ayrıca beyaz çamaşırların yıkanması konusuna özen göstererek beyaz giyisilerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

SABİT EV GİDERLERİ

Elektrik tasarrufu konusunda; tasarruflu lamba tercihi, fazla spotun bulunduğu odalarda spotların bir kısmını kullanmak, elektrikli ürünlerin kullanımında 3 kat daha fazla tasarruf sağlanan akşam 22:00 sabah 06:00 aralığını kullanmak maliyet düşürücü önlemlerden ilk akla gelenler.
Diğer bir önemli konu yakıt tüketimi. Bu konuyla ilgili olarak özellikle kışa mevsimi öncesi evin ısı yalıtımını gözden geçirmekte fayda var. Kapı ve pencere aralarından sızan soğuk havanın basit yalıtım malzemeleriyle engellenmesi hem yakıt tasarrufu sağlar hem de kışın evinizin daha sıcak olmasına sebep olur. Aynı şekilde kaloriferlerle duvar arasına yerleştireceğiniz ısı yalıtıcı aliminyum (yapı marketlerde ve hırdavatçılarda bulabilirsiniz) ısının dönüşümünü sağladığı için kaloriferin yaydığı ısıdan daha verimli bir şekilde yararlanmanızı sağlar. Ek olarak radyatör bakımını (havasının alınması vs.) yaptırmamız da yine ısı kaybını önlemek açısından önem verilmesi gereken konulardan.
Eğer evimiz kombiliyse kış aylarında kombiyi sürekli açıp kapatmak yerine sabit bir sıcaklıkta sürekli açık bırakmaya özen gösterelim. Zira kombi açıp kapanma sırasında çok fazla enerji ve ısı kaybına neden olur.

Aynı şekilde ütüler de ısınma sırasında çok fazla enerji harcar. Bu nedenle ütülerimizi mümkün olduğunca haftalık olarak yapaşım ve mümkünse akşam 22:00 sonrası tarifede yaparak çifte tasarruf sağlayalım.

Diğer bir hayati konu su tüketimi. Özellikle elektrik ve su kullanımında bunların doğal kaynak olduğunu ve sonsuz olmadığını sık sık hatırlayalım.
Mümkünse evinizin musluklarına fotoselli musluk bataryası taktırmanız %75 e kadar su tasarrufu sağlamanız anlamına gelecektir. Böyle bir imkanınız yoksa da diş fırçalarken/traş olurken musluğu kapatmanız ve bulaşık/ meyve/sebze yıkamada su dolu kap kullanmanız benzer oranda tasarruf imkanı verecektir. Utanmasam banyoyu da leğende dökme suyla yapın diyeceğim ama o kadar da değil :P Yine de genel manada tabii kaynakların tüketimine karşı sorumluluk sahibi bir insansanız ve bu sizin için eziyet haline gelmeyecekse sadece tasarruf için değil ama doğa için arada dökme suyla en azından başınızı yıkayabilirsiniz bence. Bunun bile ne kadar su tasarrufu sağladığını görünce çok şaşıracaksınız eminim.

Bulaşık makinesi kullanımının da elde yıkamaya göre %20 tasarruf sağladığı söylenmekte. Yanlız burada değinmek istediğim nokta bu durumun makinenin full kapasite de kullanımıyla sağlandığı. Eğer sizde benim gibi yanlız yaşayan ve fazla tabağı çanağı olmayan biriyseniz, sürekli bulaşık makinesini yarı dolu çalıştırmaktansa ara ara çıkan bulaşıkları elde yıkamanın (köpüklemede bulaşık kovası kullanarak) daha avantajlı olduğunu görebilirsiniz. Eğer bulaşık makinesi kullanacaksanız da bulaşıklara muslukta ön yıkama yapmayın rica ederim, kaş yapalım derken göz çıkarmaya luzum yok. Onun yerine kağıt havluyla üzerindeki fazlalıkları almamız yeterli olacaktır.
Tatile giderken buzdolabımızın içeriği uygunsa elektriği sigortadan, suyu da ana vanadan kesmeye özen gösterin. Böylelikle siz yokken yaşayabileceğiniz tatsız sürprizlerle de karşılaşmazsınız. (Su basması vs.)

Sabit giderlerin en fazla fark yaratanlarından olan ADSL (internet) & GSM (Mobil Hat) giderlerinde de kullanımınıza en uygun tarifeyi seçmeniz çok önemli. Özellikle bu iki kanalda sağlayıcalar size kullanımınızın üzerinde paketler sunmaya meyillidir. Bu iki konuda yapacağınız mantıklı paket tercihleri aylık sabit giderlerinizden 20-60 TL arası tasarruf etmenizi sağlar. GSM kullanımıyla ilgili bir diğer nokta yurtdışı kullanımı, bunun hassas bir konu olduğu ve çok çok büyük kayıplara sebep olduğunu da ayrıca hatırlatmak isterim.

Bana göre çok büyük bir sabit gider olarak sayılabilecek Tuvalet kağıdı / kağıt havlu/ ıslak mendil kullanımı. Bu noktada ham maddesi itibariyle tuvalet kağıdı/kağıt havlu ziyancılığına sonsuz karşıyız. Bu iki ürünün kullanımı genele vurduğunda çok çok ciddi bir tüketim göz önüne seriliyor. Bunların kullanımında tasarruf etmeye özen gösterelim. Kağıt havlu her ne kadar çok çok pratik olsa da, mümkün olduğu kadar az tüketmeye dikkat edelim. Doğayı seviyoruz J

EKSTRA KAYIPLAR


Sürekli borçlu olmak, kredi kartıyla ayı geçirmek maalesef bir döngüyü beraberinde getirir. Parayı yönetebilmek adına öncelikle borçlardan kurtulmak ve elindeki parayı planlamaya başlamak gerekir. Zira var olmayan bir para üzerinde ütopya yaratmanın alemi yok.

Planlı harcamada temel davranış biçimi öncelikleri belirleyip harcamaları o doğrultuda yapmaktır. Daha sonra planlı olmanın bir getirisi olarak harcamalarınızı kayıt altına alın. Ay sonu geldiğinde kendinize daima bu ay ne kadar kazandım ne kadar harcadım sorusunu sorun. Bu harcamalarınız konusunda daha kontrollü hareket etmenizi sağlar. Bu sayede hangi harcamalarınızın gereksiz olduğunu, gereksiz harcamalara aylık olarak ne kadar harcamış olduğunuzu görebilirsiniz. Bu doğrultuda nelerden kısıntı yapmanız gerektiği bilincine de sahip olursunuz. 
Kredi kartının bilinçli kullanımı bu noktada çok önemli. Tüm harcamaları nakit yapmaya çalışın, böylelikle giderinize göre elinizde ne kadar kaldığını görüp harcama sınırlarınızı daha rahat kontrol altında tutabilirsiniz.
Güvenilir sitelerden internet alışverişi imkanını mümkün olduğunca kullanın. İnternette fiyat karşılaştırma ve ürün çeşitliliği açısından avantajlı olduğunuzu unutmayın. Akıllıca yapılan internet alışverişi candır J
Stokçu olmayın! Özellikle raf ömrü olan ürünleri indirimde diyerek tüketim miktarından fazla almak hem ürünün ziyan olmasına hem de dönem içerisinde gereksiz harcama yapmanıza yol açar. Unutmayın ki takip edildiğinde her daim indirimleri yakalamak mümkün. Bu nedenle hem bir anlık bütçenize yapacağınız yüklenme hem de evde ayıracağınız alan bakımından stokçuluk yapmamaya özen gösterelim.

Evde kullanmaktan sıkıldığınız eşya ya da giymekten sıkıldığınız giyisileri yenileyerek severek kullanacağınız hale getirebilirsiniz. Eğer hala kullanmak istemezseniz de boşa yer kaplamasın, ya ihtiyacı olan birine verin ya da ikinci el internet sitelerinde satın. Böylelikle hem fazlalıklardan kurtulmuş  hem de onları değerlendirme imkanı bulmuş olursunuz.
Gereksiz aburcubur tüketimi ve dışardan yemek yemede yapılacak kısıntı hem bütçenize hem de sağlığınıza fayda sağlayacaktır. Bunun kesenize olan etkisinden çok, sağlığınıza yapacağı etkinin büyüklüğünü aklınızdan çıkarmayın.
Ufak tefek market ihtiyaçlarınız için mahalle bakkalını tercih etmeniz hem esnafın kazanmasını sağlar hem de ufak alımlar için kredi kartı kullanmamayı tercih ederek gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri nakit almak konusunda sizi teşvik eder.
Alkol/ Sigara tüketimi bütçeye en büyük darbeyi vuran tüketimlerdir. En iyisi hiç tüketmemek olsa da, kullananlar için bu harcamalarını mümkün olduğunca kısmakta fayda var. Özellikle alkol tüketimininin ev ve dış mekan tüketimi arasındaki farkının bilincinde olmak önemli. Bu tür eğlenceleri dışarıda yapmak yerine zaman zaman arkadaşlarla evde kurulacak bir rakı sofrasını tercih etmek hem daha samimi hem de maddi açıdan daha karlı olabilir.
Eğer konser, tiyatro vb. etkinlikleri seven biriyseniz bu tür etkinlikler için şehir fırsatlarını takip etmeniz indirimli bilet bulmanıza imkan sağlar. Bununla birlikte özellikle büyük şehirlerde ücretsiz kültürel aktiviteler bulmakta mümkün. Bunun yanında kendinize pahalı olmayan hobiler ve etkinlikler bulma konusunda da strateji geliştirebilirsiniz.
Çevremde gözlemlediğim kadarıyla pahalı spor salonlarına bir heves üyelik açtırıp gitmeyenlerin de sayısı bir hayli fazla. Bu nedenle, eğer bu konuda yeterince kararlı değilseniz ya da ben sporumu nerde olsa yaparım diyenlerdenseniz açık havada spor yapmayı tercih edebilirsiniz. Evde video izleyerek pilates yapma fikri de benden size bonus olsun J
Bir diğer önemli konu marka takıntısı. 21.yüzyılda insanlığın artık bu takıntısından kesinlikle kurtulmasını ve kaliteli ürünlere yönelip onların kıymetini anlamasını diliyorum. Pahalı markalarda ürünleri tabii ki de tercih ediyor olabiliriz, fakat ürünü tercih sebebimiz bu olmamalı. Tercih sebebimiz ürünün kalitesi, tasarımı, dayanıklılğı, kullanışlılığı vb. olmalı. Ey ya rab, marka takıntısı yüzünden ne ekonomiler çöküyor bu memlekette J


Özellikle kadınlar giyim, aksesuar ve kozmetik üçlüsünde şirazeyi kaydırıyorlar. Bu noktada ihtiyaç ve İstek ayrımını iyi yapmak gerekiyor. Günün sonunda giymediğiniz tonlarca kıyafetinizin, kullanmadığınız milyonlarca makyaj malzemeniz olmasının hayatınızda fark yaratan bir durum olmadığını anlamanız gerek. Bu durum hayatınızda bunların varlığını ne kadar önemsediğiniz ve tüm bunları hayatınızda nereye koyduğunuzla da alakalı. Size tavsiyem milyonlarca makyaj malzemesi olan Blogger, Vlogger vs. lere özenmemeniz. NORMAL bir insanın aynı anda kullandığı maksimum 2 adet aynı işlevde makyaj malzemesi olabilir. Farlar, rujlar ve ojeleri hariç tutarak söylüyorum. İş nedeniyle her gün makyaj yapmama ve 1 senedir nerdeyse aynı allığı kullanmama rağmen (bitirmek amacıyla) bitmeyen allığım var benim. Bence ölümlü dünyada bu konuları çokta şaaapmamak lazım. Mümkün olduğunca bittikçe almak lazım falan. Birde herkeste gördüğümüz ürünün delisi olmamak gerek gibi. Sonuç olarak herkesin kendi yüz yapısına, ten rengine vs. uygun ürünler var. 3 yılda bir kullanacağımız bir far paletini alıp çekmecede stoklamak kadar mantıksız bir şey olamaz. Kitap değil ki bu açıp açıp okuyasın.  O nedenle mağzalara giderken muhakkak beyninizi de yanınızda götürünüz, çok lazım olacaktır.

Sonuç olarak batının tüketim çılgınlığını örnek alıp insanlıktan çıkmayalım, gereksiz tükettiğimiz kaynakların başkaları için ne kadar değerli olduğunu hatırlayalım.

Aziz Nesin der ki;
İnsan yanlızca söylediklerinden değil, sustuklarından da sorumludur.  Aynı şekilde;

İnsan yanlızca yaptıklarından değil, yapmadıklarından da sorumludur !


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder