25 Temmuz 2016 Pazartesi

Pride and Prejudice // Love of Elizabeth & Mr. Darcy // - Tv Series 1995

25 Temmuz 2016 Pazartesi
Jane Austen'ın 2. romanı Pride and Prejudice'dan esinlenilen 1995 yapımı Mini Tv Serisinin başrollerinde Colin Firth ve Jennifer Ehle var. 6 bölümlük dizinin kurgusu o kadar iyi ki bir solukta izlemek mümkün. Mekanlar ve oyuncular için diyecek pek bir şey yok.
Gurur ve Önyargı'nın (Pride and Prejudice) romanı ortalama her on yılda bir ya bir sinema filmi, ya da televizyon filmi veya dizisi haline getirilmiştir. Başarılı örneklerinden biri için bu diziyi izlemenizi tavsiye ederim. Bu arada roman"Aşk ve Gurur" (Can Yayınları) & "Gurur ve Önyargı" (Hasan Ali Yücel Klasikleri) olmak üzere 2 farklı isimde okuyucuya sunulmuştur. Ben "Gurur ve Önyargı" cı kesimdenim,romanı okuduktan sonra bu başlığın kesinlikle daha uygun olduğu aşikar.


Bu arada Colin Firth'ü özel olarak anmadan geçersem kor ateşlerde yanarım animallah :P Sezarın hakkı sezara,beyefendi dizide pek bi mağrur pek bi karizmatik. Her ne kadar dizide sakil durmasa da Colinciğimin karşısında daha hoş bir hanım tercih edilebilirdi Elizabeth Bennet rolü için.Mr. Darcy'nin Elizabeth Bennet'e kendisine acı veren aşkını itiraf ettiği müthiş replik :) 

19.yy klasiklerinden olan Pride and Prejudice'ın uyarlaması bu 6 bölümlük BBC yapımı diziyi izlemediyseniz hemen bir kap dondurma alıp ekran başına geçin, pişman olmayacaksınız ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder